Διαβάστε αναλυτικά πως τα πήγαν τα τμήματα του Συλλόγου στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Γιατί Παναθηναϊκός δεν είναι μόνο ποδόσφαιρο και μπάσκετ, αλλά πάνω από 20 τμήματα...

Αναλυτικά:

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Παναθηναϊκός-Κέρκυρα 4-0

Στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, οι «πράσινοι» που παρατάχθηκαν χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό διέλυσαν με 4-0 την Κέρκυρα και επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο στα τρίποντα στο πρωτάθλημα!

Εξαιρετική εμφάνιση με στρωτό ποδόσφαιρο από το τριφύλλι και πλουραλισμό στην επίθεση, έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ. Ο Δώνης μετά από εξαιρετική προσπάθεια και ασίστ του Χατζηγιοβάνη άνοιξε το σκορ (16’), με τον Γιόχανσον να γράφει το 2-0 μετά από νέα ωραία συνεργασία με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος (33’).

Ο Βιγιαφάνιες που έκανε… όργια στον αγωνιστικό χώρο σέρβιρε στον Λουντ το τρίτο «πράσινο» γκολ (70’), με τον Αργεντινό να δίνει έτοιμο γκολ και στον Άλτμαν με την συμπλήρωση των 90 λεπτών του αγώνα.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Ινσούα, Τζανδάρης (57' Στάικος), Λουντ, Χατζηγιοβάνης (80' Κουντουριώτης), Βιγιαφάνιες, Χίλιεμαρκ, Δώνης (82' Άλτμαν).

Κέρκυρα (Σάκης Τσιώλης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Γκράσι, Επστάιν, Κ. Ντιόγκο (57' Μυτίδης), Γρομητσάρης, Σιόντης, Ρόλε (46' Μπαλάφας), Παμλίδης, Τουράμ (71' Αρτυματάς).

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ HIGHLIGHTS TOY ΑΓΩΝΑ

ΔΕΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 70-75

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμελλε να «σπάσει» το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού στο κλειστό του ΟΑΚΑ και ύστερα από εννέα σερί νίκες να τον υποχρεώσει στην πρώτη εντός έδρας ήττα με 75-70. Οι «πράσινοι» πλήρωσαν την αστοχία τους.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα του τη φετινή σεζόν στο κλειστό του ΟΑΚΑ πληρώνοντας ακριβά την αστοχία του από την περιφέρεια. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και έχοντας τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ σε μεγάλη μέρα υποχρέωσε τους «πράσινους» σε ήττα με 75-70. Ουσιαστικά η διαβολοβδομάδα ήταν... διαβολοβδομάδα όνομα και πράγμα αφού ο Παναθηναϊκός έκανε το 0/2 και έχασε σημαντικό έδαφος εν όψει της συνέχειας. Όχι ότι κρίθηκε κάτι, αφού και πάλι κρατάει την τύχη στα χέρια του όσον αφορά το πλεονέκτημα της έδρας στα playoffs.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στην κανονική περίοδο της EuroLeague ύστερα από 428 μέρες και δη από τον Νοέμβριο του 2016, όταν και είχε χάσει από τον Ολυμπιακό. Βέβαια μεσολάβησαν και οι δύο ήττες στην postseason από τη Φενέρ μέχρι και το ματς με την ΤΣΣΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Λοτερμόζερ (Γερμανία), Σίλβα (Πορτογαλία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤA: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 14, Ντένμον, Γκιστ 6 (1/7 σουτ, 4/5 βολές), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 2, Καλάθης 13 (3/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 13.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 10 (2), Φριντζόν, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 21 (4), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 9, Χίγκινς 14 (2), Κουρμπάνοφ 2 (9 ριμπάουντ), Χάινς 7, Χάντερ 12.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 19/35 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 14/19 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 23/45 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 5/9 βολές, 29 ριμπάουντ (22+7), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 τάπες.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΗΙGHLIGHTS TOY ΑΓΩΝΑ

ΔΕΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ EUROLEAGUE

Παναθηναϊκός-Λαύριο 120-118

Σε ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παιχνίδι αλά NBA, που δεν θα ξεχαστεί… ποτέ, το μυθικό Λαύριο κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, έφτασε ένα σουτ μακριά από τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του, αλλά τελικώς ο Εξάστερος πήρε το ροζ φύλλο στη δεύτερη παράταση(!) με 120-118.

Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ματς, ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 10 πόντους (95-85), αλλά πίστεψε πως τελείωσε πρόωρα η αναμέτρηση. Το Λαύριο αντεπιτέθηκε και παρά τις αυτοκτονικές τάσεις που έδειξε (με συνεχόμενα λάθη) κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο του Γουίνγκις από τη γωνία (98-98). Στα εναπομείναντα 7’’ που είχε στη διάθεσή του ο Εξάστερος, ο Παππάς επιχείρησε το drive, αλλά υπέπεσε σε λάθος και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, το Λαύριο έφτασε μέχρι και στο +5 (102-107), αλλά οι παίκτες του Σερέλη… αγχώθηκαν να βρουν το μεγάλο σουτ, με αποτέλεσμα να αστοχήσουν σε συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και τον Παναθηναϊκό να… σώζεται δια χειρός Σίνγκλετον (107-107). Ο Καλάθης, δε, θα μπορούσε σε «νεκρό χρόνο» να χαρίσει τη νίκη, αλλά βρήκε σίδερο από τα 6,75. Στη δεύτερη παράταση, Καλάθης και Γκιστ κράτησαν όρθιο τον Παναθηναϊκό, το Λαύριο έδειξε να ξεμένει από λύσεις και ο Παππάς με μεγάλο τρίποντο, 1' πριν τη λήξη, έστειλε την ομάδα του στο +5 (118-113), σπρώχνοντάς την προς τη... λύτρωση.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, η οποία την Πέμπτη υποδέχεται τη Ζαλγκίρις Κάουνας για την Ευρωλίγκα, διατήρησε το εν Ελλάδι αήττητό της, με ρεκόρ 13-0, ενώ από την άλλη, οι παίκτες του Σερέλη υποχώρησαν στο 9-4 και βρίσκονται στη τρίτη θέση, πίσω από τον Ολυμπιακό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Συμεωνίδης, Τζιοπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 57-50, 77-74, 98-98 (κ.α.), 107-107 (α' παρ.), 120-118 (β' παρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 5 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ, Καλάθης 21 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 10 (5/5 δίποντα), Ρίβερς 15 (4/8 τρίποντα), Παππάς 24 (7/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γκιστ 11 (5/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Βουγιούκας 10, Λεκαβίτσιους 13 (2), Σίνγκλετον 11 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Κουζέλογλου 3, Νίξον 9 (1), Μέιερ 17 (3), Γκρέι 13 (2), Μουρ 30 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Βεργίνης 8 (2), Λεγκίκας 2, Περράκης 6, Κακλαμανάκης 8, Λαμπ 9 (2), Ουίγκινς 13 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 32/53 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 23/40 βολές, 26-17 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο Megabolt: 26/45 δίποντα, 15/32  τρίποντα, 21/27 βολές, 25-11 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 16 λάθη, 5  κλεψίματα, 1 τάπα.

BOΛΕΪ ΑΝΤΡΩΝ

Ηρακλής-Παναθηναϊκός 1-3

Tήν ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο Παναθηναϊκός Α.Ο. στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή για τη 14η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα και παρέμεινε στους 9 βαθμούς και την πρότελευταία θέση της βαθμολογίας.

Έκτος αποστολής τέθηκε παραμονή του αγώνα ο Γιώργος Δρογκάρης λόγω διαστρέμματος και ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τον 17χρονο Θεοφάνη Ρουσόπουλο στη θέση του πασαδόρου. Μεγάλη μάχη έγινε στα δύο πρώτα σετ με τον ΠΑΟ να ηττάται στο πρώτο με 25-22 και στο 2ο, όπου "εσπασαν καρδίες", να χάνει με 33-31. Παρόλαυτα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να μειώσε σε 1-2, παίρνοντας το τρίτο σετ με 20-25, δεν μπόρεσε όμως να μπει και πάλι στο παιχνίδι της νίκης καθώς ηττήθηκε στο τέταρτο και τελευταιο σετ με 25-17 για το τελικό 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-22, 33-31, 20-25, 25-17

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Προύσαλης, Τζιουμάκας, Φωτειάδης, Αρμενάκης, Εφραιμίδης, Φέργκιουσον / Μπαμπαλιούτας (λ), Ελευθερίου, Μούχλιας, Ευγενίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Μπατατζίμ, Πανταλέων, Μπέλος, Γιονάτας, Σιλμπερνάγκελ, Ρουσόπουλος / Γκούζντα (λ), Μπολτζάνι

MΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 102-29

Δύσκολο απόγευμα για τα κορίτσια της γυναικείας ομάδας του Παναθηναϊκού Α.Ο., χθες Σάββατο 20/1, καθώς οι πράσινες ηττήθηκαν από τον ΟΣΦΠ με 102-29 στο ΔΑΚ Γλυφάδας για τη 12η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από την πίεση για 40 λεπτά στα 4/4 του γηπέδου που εφάρμοσε ο Ολυμπιακός, όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να ανοίξει από το πρώτο δεκάλεπτο. Για τον Παναθηναϊκό πρώτη σκορερ ήταν η Κατερίνα Τσινέκε με 17 πόντους, ενώ η 14χρονη Άρτεμις Κουκή έγινε η νεαρότερη αθλήτρια που έχει συμμετάσχει σε γυναικείο αγώνα μπάσκετ του Παναθηναϊκού Α.Ο., καθώς πήρε χρόνο συμμετοχής λόγω απουσιών στο ήδη νεανικό ρόστερ του ΠΑΟ.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 47-18, 79-24, 102-29

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Μίσσας): Μπάζιτς 12, Σταμάτη 25, Σπυριδοπούλου 2, Χατζηνικολάου 19, Κοσμά, Μάλτση 11, Νικολοπούλου, Χαλιβέρα 3, Σωτηρίου 13, Μπαλτά, Άντερσον 4, Καλτσίδου 13

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή 2, Τσινέκε Κατερίνα 17 (1), Ακρίβου 1, Ζάρη, Κούκη, Κοίλια 3(1), Μπρούλια, Γάτου, Νούλα, Εζέτζα 6 (10 ριμπάουντς), Κακαρά, Κακούρη

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ HIGHLIGHTS TOY AΓΩΝΑ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Κ20

Παναθηναϊκός-Κέρκυρα 3-0

Επιστροφή στις νίκες για την Κ20 του Παναθηναϊκού με την ομάδα των Φρατζέσκου, Ταράση να αποδίδει πολύ καλό ποδόσφαιρο κόντρα στην Κέρκυρα και να επικρατεί με 3-0.

Οι πράσινοι απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και εκτός των τριών γκολ είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Επίσης είχαν και δυο δοκάρια. Αυτό μάλιστα ήταν το 17ο ματς στο οποίο οι παίκτες του τριφυλλιού έμειναν αήττητοι.

Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον Παναθηναϊκό που απείλησε από τα πρώτα λεπτά με αιχμή του δόρατος τους Σέχου, Εμμανουηλίδη και Δημήτρουλα.

Οι πράσινοι θα μπορούσαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ αλλά η όμορφη κίνηση και η λόμπα του Εμμανουηλίδη μετά την εκπληκτική πάσα του Μπουζούκη έφυγε έξω. Εν συνεχεία ο Σέχου είχε μια καλή στιγμή με ένα γυριστό για να ανοίξει το σκορ αλλά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας είπε όχι.

Τελικά ο Αποστολάκης ήταν αυτός που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ και πανηγυρίζοντας έξαλα μπροστά από τον πάγκο της ομάδας των πράσινων το γκολ του. Το 2-0 έγινε μετά από σέντρα του Ζωγραφάκη και κεφαλιά του Εμμανουηλίδη που νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός δοκάρι με τον Θεοχάρη να βρίσκεται σε θέση βολής αλλά από τα τέσσερα μέτρα είδε το σουτ του να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο οριζόντιο δοκάρι βρήκε και η εξαιρετική ενέργεια και το σουτ με το αριστερό του Εμμανουηλίδη.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου το τριφύλλι πέτυχε και τρίτο γκολ. Με τη σέντρα οι παίκτες του Φρατζέσκου βγήκαν στην επίθεση με τελικό αποδέκτη τον Εμμανουηλίδη που έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς με την Κέρκυρα και συνολικά το 14ο τη φετινή σεζόν.

Οι πράσινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη ενώ οι Φρατζέσκος, Ταράσης βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν κάποιες αλλαγές και να δώσουν ανάσες σε βασικά στελέχη τους.

Ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος του ματς θα μπορούσε με τους Μπουζούκη, Ζωγραφάκη, Δημήτρουλα, Σέχου και Ραφαήλ να φτάσει και σε άλλα τέρματα αλλά πότε η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της Κέρκυρας, πότε οι πράσινοι δεν είχαν σωστά τελειώματα.

Παναθηναϊκός: Χριστογέωργος, Ζερβόπουλος, Θεοχάρης, Ζωγραφάκης, Παλασκώνης, Σκεντεράι (57' Θεοδωράκης) , Αποστολάκης, Μπουζούκης, Εμμανουηλίδης (57' Ξεπαπαδάκης), Δημήτρουλας, Σέχου (72' Ραφαήλ).

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Κ17

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-1

Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στον Παναθηναϊκό επικρατώντας με 2-1 και πήρε ρεβάνς για την ήττα του στον πρώτο γύρο στο "Γ. Καλαφάτης".

Σε ένα πολύ όμορφο ματς οι γηπεδούχοι βρήκαν δυο γκολ ένα στην αρχή του αγώνα και ένα προς το τέλος της αναμέτρησης και μπόρεσαν να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο.

Μάλιστα έφτασαν σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκού που ναι μεν έχει 36 βαθμούς έναντι 35 των ερυθρόλευκων αλλά έχει και ένα ματς περισσότερο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 11' μετά από ωραία κάθετη πάσα του Φέκκα για τον Μπουλάρι, ο οποίος βγήκε τετ α τετ και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 23' ο Μαρτίνης από τα αριστερά έκανε τη σέντρα ο Μπουλάρι πήρε την κεφαλιά και την έστειλε έξω.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο 27′ όταν μετά λάθος των παικτών του Ολυμπιακού στο κέντρο ο Αθανασακόπουλος πήρε τη μπάλα, βγήκε τετ α τετ από πλάγια αριστερά με τον Καραργύρη, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 40 ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους μετά από ατομική ενέργεια του Σερπέζη, τον οποίο δεν μπόρεσε να κόψει κανείς από τους τρεις αμυντικούς του Ολυμπιακού και με πλασέ ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός απείλησε στο 72' αλλά η εκτέλεση φάουλ του Φέκκα πέρασε έξω. Στο 83' όμως ήρθε το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους. Ο Ράμα έξω από τη μεγάλη περιοχή επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μπότσαρη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Μαρτίνης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουΐδης, Γλυνός, Μούγιος (60' Τσακίρης), Ράμα, Μπουλάρι (86' Νικολής), Φέκκας (92' Τάσιας), Γεωργαντής (89' Ζαχαράκης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Μπότσαρης, Βαγιανίδης, Καλαμπόκας, Σπίνος, Ηλιάδης (56' Σαντικάι), Μαυρουδής (67' Μπούτσι), Τζαβίδας (81' Τσιμπόκας), Αλεξανδρόπουλος, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος (74' Ζαγαρίτης), Σαμαράς (86' Ντομάτας).

FUTSAL

Nέο Ικόνιο-Παναθηναϊκός 4-5

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα ποδοσφαίρου Σάλας του Παναθηναϊκού Α.Ο., αφού μετά την ήττα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, οι πράσινοι επικράτησαν χθες το βράδυ, εκτός έδρας, του Νέου Ικονίου με 4-5.

Όσοι βρέθηκαν χθες στο κλειστό του Νέου Ικονίου παρακολούθησαν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και συνεχόμενες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Το Ικόνιο επιλέγοντας να αμυνθεί κλειστά για να αντιμετωπίσει την καλή κυκλοφορία του Τριφυλλιού, χτυπούσε γρήγορα στην αντεπίθεση, ενώ το Τριφύλλι σφυροκοπούσε δημιουργώντας πάρα πολλές ευκαιρίες και δοκάρια που θα μπορούσαν να είχαν δώσει μια πιο ευρεία νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο γκολ του αρχηγού Μπεγκάι στο 3' για να ισοφαρίσει ένα λεπτό μετά ο Κανέλλος σε 1-1 για το Ικόνιο. Σε μια επικίνδυνη αντεπίθεση οι γηπεδούχoι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Μαυραντώνη και από εκείνο το σημείο η πίεση του Παναθηναϊκού στα καρέ του Ικονίου αυξήθηκε κατακόρυφα με τους Παπαδόπουλο, Μουρδουκούτα και Μπεγκάι να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε με τον Μουδρουκούτα στο 10' μετά από κλέψιμο στο κέντρο και ωραίο πλασέ χαμηλά στη δεξιά γωνία ενώ, η ανατροπή και το 3-2 έγινε λίγο αργότερα με τον Γκαϊφύλλια που πήρε το "ριμπάουντ" μετά από ασταθή απόκρουση σε σουτ του Μπεγκάι και σκόραρε. Ένα λάθος στο κέντρο, δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έδωσε αριθμητική υπεροχή σε αντεπίθεση του Ικονίου που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη οι γηπεδούχοι για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα ισόπαλες με 3-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σειρά του Ικονίου να ανοίξει το σκορ, με τον Κανέλλο στο 23' να πετυχαίνει το 2ο προσωπικό του γκολ και να κάνει το 4-3. Τότε ήταν που ο Παναθηναϊκός με συγκέντρωση, ασφυκτικό πρέσινγκ και πολύ καλή κυκλοφορία κατάφερε να ανατρέψει και πάλι το σκορ για τη νίκη αυτή τη φορά. Οι παίκτες του Μπαλάφα γυρνούσαν τη μπάλα σαν να είχαν 5ο παίκτη στο γήπεδο με το Ικόνιο να προσπαθεί να αμυνθεί. Το γκολ της ισοφάρισης του Γκαϊφύλλια για το 4-4 επιτυγχάνεται σε κενή εστιά με τον παίκτη να λαμβάνει κάθετη πάσα στεκόμενος στη βάση του δοκαριού μετά από αλλεπάλληλες πάσες και κοψίματα στην περιφέρεια. Οι παίκτες του ΠΑΟ έδειξαν την κλάση τους στην συγκεκριμένη φάση για να συνεχίσουν σε ιδιους ρυθμούς, κλέβοντας μπάλες και βγαίνοντας στην αντεπιθεση. Μεγάλες ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη με τους Ντάρλα, Ντοβλετάκη να αστοχούν, τα σουτ του Μπεγκάι να αποκρούονται από τον τερματοφύλακα του Ικονίου και τα δοκάρια να σώζουν τους γηπεδούχους, με αποκορύφωμα το διπλό δοκάρι των Ντάρλα και Γκαϊφύλλια μέσα από την περιοχή. Το γκολ της νίκης ήρθε τελικά με τον Ντοβλετάκη στο 28' από κοντά, μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό. Το Τριφύλλι συνέχισε να πιέζει για περισσότερα γκολ χωρίς επιτυχία για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα όπου το Ικόνιο με 5ο παίκτη έχασε καλή ευκαιρία για τη ισοφάριση. Οι πράσινοι κράτησαν το σκορ μέχρι την τελική κόρνα και πήραν τη νίκη απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, σε ένα δύσκολο γήπεδο με πλαστικό πάτωμα.

Οι πράσινοι δεν είχαν τους Γκρίτζαλη και Τριάντη στη διάθεσή τους, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε ο Παούρης που έδειξε καλά στοιχεία.

Η αποστολή του ΠΑΟ (Μπαλάφας): Στόλης, Μπεγκάι, Γκαϊφύλλιας, Ντάρλας, Μουρδουκούτας, Ρίζος, Ντοβλετάκης, Κουβαράς, Παούρης, Θεοδωρόπουλος, Καλίγος, Παπαδόπουλος