Nίκη τετράδας!

Σε ένα αγχωτικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε στην τελευταία περίοδο με μπροστάρηδες του Καλάθη και Τζέιμς να γυρίσει το ματς και να πάρει στην τελευταία φάση του αγώνα την νίκη επί της Μπασκόνια με 69-68 και να προσπεράσει τους Ισπανούς μπαίνοντας στην πρώτη τετράδα με 9 νίκες και 5 ήττες.

Η ομάδα του Τ.Πασκουάλ παρότι είχε αρκετά χαμηλότερα ποσοστά ευστοχίας συγκριτικά με τα φετινά της κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα με τις εξαιρετικές -κατά περιπτώσεις- άμυνες και στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξε χαρακτήρα και έφερε το ματς στα ίσια.

H σημερινή νίκη έχει διπλή σημασία καθώς η Μπασκόνια έχει ήδη αλώσει την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ μετράει νίκες απέναντι στις Φενερμπαχτσέ και Μπαρτσελόνα. Νίκες που θα μετράνε όλο και περισσότερο, όσο προχωράει η διοργάνωση.

Επόμενο ματς για την Euroleague στην Ρωσία με την Ούνιξ Καζάν την ερχόμενη Παρασκευή στις 18:00.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 37-41, 55-59, 69-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 23 (3), Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 4 (1), Τζέιμς 16 (2), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ, Νούμερο29 3, Καλάθης 14 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σίτο Αλόνσο): Λάρκιν 6, Πριτζιόνι, Βόιγκντμαν 6, Χάνγκα 12 (1), Μπομπουά 11 (1), Μπλάζιτς, Ντιόπ 10, Τιγί 4, Σενγκέλια 17, Μπάντινγκερ, Λουζ 2