Nίκη τετράδας για το γυναικείο βόλεϊ

Σε μια Κυψέλη που είχε κόσμο και ατμόσφαιρα, τα φίνα τα κορίτσια έδειξαν πως έχουν βρει για τα καλά τα πατήματα τους, έχουν αποκτήσει αυτοπεποίθηση και αυτό φαίνεται στο τερέν και στα αποτελέσματα. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ σήμερα με 0-1, τελικά το γυρίσαμε σε 3-1 και κάναμε κατάληψη της 4ης θέσης με διαφορά 5 πόντων από τον πέμπτο Πανναξιακό, όπου υπερτερούμε και σε ισοβαθμία.

Πλέον το ζητούμενο είναι η ομάδα να κάνει το κάτι παραπάνω και να δουλέψει ώστε να μπορέσει να κοντράρει γαύρο, άεκ και Bριλήσια. Δεν είναι καθόλου απίθανο κάτι τέτοιο κατά την ταπεινή μου άποψη. Προφανώς και δεν θα είμαστε το φαβορί στα play off, αλλά αν δουλέψει σκληρά η ομάδα ποτέ δεν ξέρεις..

Η ατμόσφαιρα καλή για την δυναμικότητα του ματς και ακούστηκε και ένα νέο σύνθημα.

Επόμενο ματς με την Σταυρούπολη εκτός έδρας στις 18/1.

Αναλυτικά το ρεπορτάζ του ματς από τα Πράσινα Νέα:

Μεγάλης σημασίας νίκη για τη μάχη της τετράδας πήραν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού.

Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού και επί της ουσίας κρατούν στο χέρι τους την τέταρτη θέση. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ, ήταν μπροστά και στο τέταρτο σετ ωστόσο οι παίκτριες του Ρούση ήταν πιο ψύχραιμες και πήραν τη νίκη.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 19-20 υπέρ του Πανναξιακού. Σε εκείνο το σημείο η Εμμανουηλίδου δυσκόλεψε την υποδοχή του Τριφυλλιού, η Ράντοβιτς τελείωσε τις κρίσιμες μπάλες και οι φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ με 25-20.

Τα επόμενα δύο σετ είχαν έντονο πράσινο χρώμα. Ο Παναθηναϊκός από τα μέσα και μετά του δεύτερου σετ έχτισε μια μεγάλη διαφορά και με πόντους από τις Βασιλαντωνάκη, Καββαδία και Γκούζου προηγήθηκε με 23-16. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 25-17.

Ακόμα μεγαλύτερη ήταν η διαφορά των δύο ομάδων στο τρίτο σε4τ. Μετά το 8-5 του πρώτου τεχνικού τάιμ άουτ, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 12-6 και στο 16-9. Το μόνο που κατάφερε ο Πανναξιακός ήταν να μαζέψει κάπως τη διαφορά με το τελικό σκορ του σετ να είναι 25-19 υπέρ των κοριτσιών του Παναθηναϊκού.

Στο τέταρτο σετ η εικόνα άλλαξε. Οι φιλοξενούμενες ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ. Οι πράσινες σταδιακά άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά και κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα στο 18-18. Στη συνέχεια το Τριφύλλι με την ψυχολογία με το μέρος του γύρισε εντελώς το ματς και με πρωταγωνίστρια την Βασιλαντωνάκη πήρε το σετ με 25-21.

Tα σετ: 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21)

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (4/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (12/20 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (7/12 επ., 1 άσο), Μερτέκη 19 (13/24 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 30% άριστες), Τσίμα 20 (15/43 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ. – 41% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (3/7 επ., 1 άσο), Κελεσίδου –λ (64% υπ. – 55% άριστες) / Νούσια

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 12 (9/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 42% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (7/12 επ., 1 άσο), Τσέσλιαρ 2 (2/3 επ.), Ράντοβιτς 25 (25/41 επ., 45% υπ. – 31% άριστες), Καρπουζά 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) Εμμανουηλίδου 11 (7/14 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (80% υπ. – 50% άριστες) / Φάρκωνα, Λαγουδάκη 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Γκολφινοπούλου