Φίνα τα κορίτσια!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3-0

Τα κορίτσια στο βόλεϊ δεν χαρίστηκαν και πήραν την καθαρή νίκη. Μακάρι η ομάδα να αρχίζει να ρολάρει ώστε να δούμε και τι μπορούμε να περιμένουμε φέτος..

ΔΕΙΤΕ VIDEOS ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΕΡΚΙΔΑ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Αναλυτικά το ρεπορτάζ του ματς:

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να πάρει την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά τα τρία διπλά που είχε πάρει μέχρι τώρα.

Το Μαρκόπουλο προερχόταν από δύο συνεχόμενες νίκες, αλλά το πράσινο μπλοκ δεν άφησε περιθώρια στις φιλοξενούμενες. Τα κορίτσια μπορεί να μην έπιασαν την καλύτερη τους απόδοση αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν αρκετή για να κρίνει την αναμέτρηση.

Ο Γιώργος Ρούσης άρχισε τον αγώνα με τις Μερτέκη, Τσίμα, Μιλοβάνοβιτς, Βασιλαντωνάκη, Γκούζου, Καββαδία και λίμπερο την Κελεσίδου. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.

Κατάφερε όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά αλλά να έχει και σετ μπολ στο 24-23 αλλά το έχασε. Στη συνέχεια το Μαρκόπουλο ήταν εκείνο που είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το σετ με τον Παναθηναϊκό όμως να έχει τις απαντήσεις. Τελικά τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση είχαν την ψυχραιμία και πήραν το σετ με 33-31.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 12-12. Από και μετά το πράσινο μπλοκ πήρε μπροστά και με επί μέρους σκορ 13-2 το Τριφύλλι έκανε το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι πράσινες έκαναν τα εύκολα δύσκολα. Μπορεί να είχαν συνέχεια το προβάδισμα, αλλά κάποιες στιγμές έλλειψης συγκέντρωσης οδηγούσαν τις φιλοξενούμενες στο να μειώσουν το σκορ.

Πάλι, όμως, ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις και κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ και μαζί τη νίκη.

Τα σετ: 33-31, 25-14, 27-25

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (13/26 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 10 (9/15 επ., 1 άσο, 26% υπ. – 13% άριστες), Τσίμα 15 (12/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 38% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 1, Κελεσίδου –λ (15% υπ. – 00% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια

Μαρκόπουλο (Ορφανός): Ψωμά 11 (8/26 επ., 3 άσοι, 57% υπ. – 43% άριστες), Σάντερς 4 (1/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Λιάγκη 10 (10/26 επ.), Γιαννέλου 1 (1/1 επ.), Γεωργιάδου 8 (7/13 επ., 1 άσο), Βαρουδάκη 24 (21/36 επ., 3 άσοι, 63% υπ. – 47% άριστες), Μεθενίτη –λ (45% υπ. – 23% άριστες) / Δικαιούλια, Πολυδώρου, Ζήση 1.