Ακόμη ψάχνουμε έναν βαθμό

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 1-3

Tελείωσε και η πέμπτη αγωνιστίκη και ακόμη η ομάδα μας ψάχνει τον ένα βαθμό, αλλά μέχρι στιγμής γνωρίζουμε μόνο καθαρές ήττες. Σήμερα προηγηθήκαμε στα σετ με 1-0 αλλά γνωρίσαμε την ήττα με 1-3 από τον πρώτο και αήττητο Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα βελτιώνεται αλλά όσο είμαστε με 0 βαθμούς στο πρωτάθλημα δε γίνεται να είμαστε ικανοποιημένοι, αλλά μόνο να φοβόμαστε.

Αναλυτικά το ρεπορτάζ του ματς από τα Πράσινα Νέα:

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ παίζοντας υποδειγματικά απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Εθνικό αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κοντράρει παραπάνω τους φιλοξενούμενους και γνώρισε την ήττα με 3-1 την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε ψυχωμένα και με σχετικά λίγα λάθη αλλά και επιθετικές λύσεις με Μπέλο-Καριπίδη, κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας από νωρίς (16-9, 18-12) από τον Εθνικό που μπήκε πιο μουδιασμένα στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αλλά το Τριφύλλι έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη, ο Εθνικός ανέβασε ρυθμούς και αύξησε την αποτελεσματικότητά του στην επίθεση (Ράιτς-Μιγιαϊλοβιτς) με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το δέκατο πόντο. Το μπλοκ του Εθνικού δούλεψε καλύτερα σε εκείνο το σημείο σε αντίθεση με αυτό του Τριφυλλιού, ο πρώτος χρόνος τους το ίδιο και οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 15-21, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ, κάνοντας το 1-1.

Από τις αρχές του τρίτου σετ ο Μαδούρας είχε περάσει για τον Παναθηναϊκό στο κέντρο. Το 6-9 έκανε ο Μιγαϊλοβιτς και στο σημείο εκείνο πήγε στο σερβίς ο Σιδηρόπουλος για τον Εθνικό, ο οποίος δυσκόλεψε την υποδοχή των γηπεδούχων, φεύγοντας από το σερβίς στο 6-15! Οι γηπεδούχοι μείωσαν με μεμονωμένες προσπάθειες ενώ ο Λάιος ανακάτευε ήδη την τράπουλα (Λιόντας στην πάσα αντί Στιβαχτή) αλλά ο Εθνικός έκανε το 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες μέχρι το 9-9 πήγαιναν μαζί, όμως ο Εθνικός και πάλι πήρε κεφάλι με πρώτα βιολιά τους Ράιτς-Μιγιαήλοβιτς και Δαλακούρα. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή αφού είχε χάσει τη συγκέντρωσή του και έτσι χάθηκε ακόμα μια ευκαιρία για να πάρει το κάτι παραπάνω.

Τα σετ: 25-20, 18-25, 19-25, 19-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΕΘνικού προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Λάιος): Στιβαχτής, Πενόλιο 11π (11/19 επ, 66% υπ), Αμορόσο 8 (8/12 επ), Μούρ 9 (5/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπέλλος 18 (16/35 επ, 2 μπλοκ), Καριπίδης 12 (10/22 επ, 2 μπλοκ, 71% υπ) / Κουρούπης (λ, 68% υπ- 32% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 24π (22/36 επ, 2 μπλοκ), Μιγιαίλοβιτς 16 (11/23 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Γραμματικάκης 1 (1/1 επ), Δαλακούρας Ανέστης, Ανδρεάδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 73% υπ, 73% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος 9 (3/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπάζογλου 8 (6/7 επ, 2 μπλοκ), Κασάμπαλης.