Τουλάχιστον πήραμε ένα βαθμό..

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Έπρεπε να ακουμπήσουμε Δεκέμβρη και να φτάσουμε την 8η αγωνιστική για να πάρουμε τον πρωτο μας πόντο στο πρωτάθλημα. Αυτό όμως δεν αποτελεί επιτυχία, αφού χάσαμε εν τέλει από μια ομάδα που παλεύει και αυτή για την παραμονή της και έχει 7 πόντους παραπάνω.

Η ομάδα θέλει αποτελέσματα. Αυτό ξέρω και αυτό λέω. Μπορεί να υπάρχει πίεση στο τμήμα, αλλά αυτό δεν είναι δικό μας θέμα. Είναι της ομάδας η οποία πρέπει να βγάλει την παρτίδα και να μην συμβεί η...ντροπή που έρχεται.

Αναλυτικά το ρεπορτάζ του ματς:

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ από τη Νίκη Αιγινίου, κατακτώντας ωστόσο τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα την 8η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Το Τριφύλλι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με τον Γκάλιτς να ξεκινάει βασικός. Οι «πράσινοι» παρότι είχαν το προβάδισμα (16-12) δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά, η Νίκη ισοφάρισε και έκανε και το 1-0 (30-28). Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, κάνοντας το 1-1. Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι με πολλά λάθη έχασαν το ρυθμό τους, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε η Νίκη Αιγινίου για να κάνει το 2-1. Οι «πράσινοι» δεν είχαν πει την τελευταία λέξη, με τον Μανιόπουλο να ξεκινάει στη θέση του Μπέλου και τον Μαδούρα (είχε μπει από το τρίτο σετ αντί του Μουρ) η ομάδα του Λάιου έκανε το 2-2.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πόντων, το Τριφύλλι ξεκίνησε καλύτερα από τους γηπεδούχους, και βρέθηκε μέχρι το 12-10 μπροστά στο σκορ. Κάπου εκεί τα λάθη των «πρασίνων» έδωσαν εύκολα πόντους στην ομάδα του Αιγινίου που τελικά κατέκτησε το «δίποντο».

Να σημειωθεί ότι στην πρώτη του παρουσία με τα "πράσινα" ο Κροάτης ακραίος, Ντάνιελ Γκάλιτς σημείωσε 25π και ήταν εκ των κορυφαίων.

Τα σετ: 30-28, 24-26, 25-15, 18-25, 15-12

Παναθηναϊκός: Γκάλιτς 25 (18/38 επ, 42% υπ, 4 άσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (2 μπλ), Αμορόσο 5 (1 μπ.), Μουρ 2 (1 μπλ), Μπέλλος 12 (11/31 επ, 1 μπλ.), Καριπίδης 21 (18/44 επ., 47% υπ., 3 μπλ), Κουρόυπης (44% υπ, 25% αρ.) / Λιόντας, Καπίρης 1 (1 ασ.), Μανιόπουλος 7 (6/12 επ., 1 ασ.), Μαδούρας 5 (4/5 επ., 1 μπλ), Πολυχρονιάδης 1 (1 ασ.)