ME KATEBΑΣΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ

Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση το Τριφύλλι γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0 σετ από την Γερμανική ομάδα και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνο στην πρώτη θέση του ομίλου.

Οι πράσινοι του Στέλιου Καζάζη, σε αντίθεση με το παιχνίδι της Πολωνίας, έδειξαν το κακό τους πρόσωπο στον αγώνα με την πολύ φορμαρισμένη Φριντριχσχάφεν και έχασαν ένα ματς που υπό προϋποθέσεις θα τους έδινε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, παρά το γεγονός ότι τόσο ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ, όσο και ο Κώστας Χριστοφιδέλης ήταν στη διάθεση του τεχνικού του Τριφυλλιού, δεν έδωσε ουσιαστικό πλεονέκτημα, αφού και οι δυο ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από την περιπέτεια της υγείας τους. Κλειδί για την τελική έκβαση του παιχνιδιού ήταν το μπλοκ της γερμανικής ομάδας, αλλά και η υποδοχή της.

Στην αντίπερα όχθη το πράσινο μπλοκ ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Ούτε κέρδισε πόντους, αλλά ούτε έσπασε μπάλες για να δημιουργηθεί κόντρα-επίθεση. Το κρίσιμο σετ του αγώνα ήταν το δεύτερο, όπου οι πράσινοι αν και βρίσκονταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του μπροστά στο σκορ, στα κρίσιμα σημεία δεν είχαν τις απαιτούμενες λύσεις και έτσι οι Γερμανοί έκαναν το 2-0 και ουσιαστικά καθάρισαν το ματς.

* Άδεια η Γλυφάδα, ελάχιστοι οι οπαδοί του Παναθηναϊκού στις εξέδρες και το «τριφύλλι» θα πληρώσει πρόστιμο 1.000 ευρώ στη CEV.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΦΡΙΝΤΡΙΣΧΑΦΕΝ 0-3
ΤΑ ΣΕΤ: 20-25, 21-25, 20-25
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Ζαγκούμνι 2 (2 μπλ.), Αγκάμεζ 5 (5/12 επ.), Σαμικά 11 (3 άσοι, 8/16 επ.), Σμαραγδής 6 (6/11 επ.), Πανταλέων 6 (4/6 επ.), Λάππας 4 (4/10), Παπαδημητρίου (λ- 80%) / Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ.), Ντονάς 5 (5/11 επ.), Ψάρρας.
ΦΡΙΝΤΡΙΣΧΑΦΕΝ (Μοκουλέσκου): Τίχατσεκ 3 (3 άσοι), Λούκιανετς 8 (1 άσος, 6/10 επ., 1 μπλ.), Γκρόζερ 18 (1 άσος, 14/26 επ., 3 μπλ.), Μπέμε 7 (6/18 επ., 1 μπλ.), Ζοζέ 6 (6/7 επ.), Ίντι 11 (1 άσος, 7/12 επ., 3 μπλ.), Ρόσιτς (λ- 62%) / Βελτς, Γκοντάριου, Μπάουερ 1.